Bejegyzés


Fogyókúra. Majdnem mindenki próbálta már. Valószínűleg többször is.

Magyarországon a felnőtt népesség 65%-a túlsúlyos vagy elhízott (WHO 2016). A trend pedig az egyértelmű növekedés: 1980-ban a felnőtt magyar lakosság 45 százaléka tartozott ide. Az elhízottak aránya Európán belül országunkban a legnagyobb, globálisan pedig a negyedik helyen állunk.

A legtöbb fogyni vágyó jól ismeri már az összes diétás irányzatot, a különféle csodabogyókat, italokat, porokat…Mindezek ellenére az érintettek többsége valahogy mégis ugyanott köt ki, mint ahonnan elindult, vagy ami rosszabb, még nagyobb súlyfelesleggel és sokkal elkeseredettebben zár egy ilyen kört.

Az elhízás, a fogyási nehézségek, az állandó visszaesés, újrakezdés és az ezzel összefüggő szélmalomharc hátterében sok esetben lelki okok állnak, vagyis a legtöbbször valójában nem is (csak) belgyógyászati, sokkal inkább pszichológiai a probléma gyökere. Vagyis az étkezések sok esetben nem csupán fizikai funkciót látnak el, akkor is eszünk, ha idegesek, szomorúak vagy feszültek vagyunk, vagyis egyfajta vígaszként, pótlékként szolgál. Maga az édes íz szeretete, vagy az édes íztől való függés például összeköthető az anyatej édeskés ízével, pontosabban azzal a biztonságérzettel, amit kisbabakorunkban a táplálásunkkor éreztünk. Vagyis a felnőttkori túlzott édesség iránti sóvárgás jelenthet egyfajta biztonság iránti vágyódást is.

 

Kinél van a kontroll?

Szakirodalmak alapján elmondható, hogy nem csak a szorongás, hanem az önkontroll is nagy mértékben meghatározza a mindennapi létezésünket, hangulatunkat, és az étkezésekhez, az ételekhez fűződő kapcsolatunkat is.

Maga az önkontroll, vagy másnéven egokontroll az ösztönimpulzusok gátlását vagy kifejezését, valamint ezeknek a mértékét foglalja magában, és azt mutatja meg, hogy az adott személy mennyire korlátozza az ösztönkésztetéseit. Az egokontroll dimenziónak két ellentétes pólusa van, az alul- és a túlkontrollálás. Az alulkontrolláló személyek jellemzői, hogy sokat rögtönöznek, érdeklődésük csapongó, a konvenciókat gyakran átlépik, figyelmük könnyen elkalandozik, valamint érzéseiket, vágyaikat azonnal kifejezésre juttatják, vagyis nem tudnak késleltetni. És itt kapcsolódik be a túlevés, kényszeres evés, elhízás kérdésköre is. A túlzott szorongás, feszültség hajlamosabbá tesz bennünket arra, hogy gyorsan vagy azonnal kielégítsük a vágyainkat, igényeinket, vagyis igencsak megnehezíti adott esetben egy diétás étrend betartását is. Azok a személyek, akik könnyen tudnak késleltetni, magasabb értéket érnek el önkontroll, önfegyelem és kitartás terén, és mindez összefügg a jobb diétás teljesítménnyel is. Emellett elmondható, hogy azok, akik könnyebben tudják gátolni a cselekvéseiket és érzéseiket, nagyobb arányban tudták csökkenteni a falási rohamaikat is.

——————————————————————————————————————————-

Amikor Krisztina találkozott az autogén tréning módszerével, már évek óta szenvedett a jojo effektustól, a stressz okozta túlevéstől, számtalan sikertelen diéta állt mögötte. Az elhízása miatt már izületi problémái is voltak. Azt már pontosan látta, hogy a munkahelyi feszültségek, a leterheltség, és a önkontroll hiánya az oka annak, hogy sokszor minden küzdelme és önfegyelme ellenére is elfogyaszt olyasmit, amit nem lenne szabad, vagy egyszerre jóval többet eszik a kelleténél. Sok diétát próbált már követni, de a stressz okozta érzelmi evés mindig a siker útjában állt. Mindez érthető, hiszen a mindennapok során jelenlévő túlzott feszültség, szorongás szerepet játszhat a diétás-egészséges étrend betartását nehezítő, akadályozó viselkedésekhez, például a túlevéshez, rendszertelen étkezéshez, vagy az érzelmi evéshez.

——————————————————————————————————————————–

Egy testközpontú módszer megismerése

Arra nézve sok nemzetközi kutatást találunk, hogy a különböző meditációs, mindfullness technikákkal milyen sikerek érhetőek el akár fogyni vágyó, akár evészavaros személyeknél, viszont az autogén tréning és a diétázás összefüggése még kevésbé kutatott témakör.

Maga az autogén tréning egy német pszichiáter, Schultz nevéhez fűződik. Egy testközpontú relaxációs módszerről van szó, mely erősíti a test öngyógyító folyamatait, valamint az autonóm idegrendszer ellazításával nagyban hozzájárulhat a stressz szintünk csökkenéséhez. Rendszeres gyakorlásával növekszik a koncentrációs képességünk, teherbírásunk, javulhat az alvásunk, enyhülhetnek a krónikus fájdalmaink, valamint stabilizálódhat a vérnyomásunk is. A technikát számos stressz által kiváltott pszichoszomatikus rendellenesség enyhítésére is használják.

Az autogén tréning a saját erőnkből merít, saját aktivitásunkat használja fel, ahogyan azt a neve is kifejezi – autogén, vagyis önmagából eredő módon. Senkit sem lehet erőszakosan relaxáltatni.

Az autogén tréning elsajátításához elengedhetetlen, hogy a tréning alanya kizárja a külső ingereket, a tanult vizualizációk gondolatban való ismételgetése által pedig egyfajta passzív koncentrációs állapot jön létre. A passzív koncentráció azt jelenti, hogy a páciens a vizualizációk által közvetített testérzetek átélésére törekszik, míg a külvilágból érkező ingereket és a szorongást keltő gondolatokat megpróbálja figyelmen kívül hagyni.

A 3 hónapos program célja az, hogy a résztvevők elsajátítsák az autogén tréning relaxációs technikáját, és a rendszeresen, tréning-szerűen végzett gyakorlatokkal – belső koncentrációval és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel – könnyedén megteremtsék a pszichés és testi-lelki ellazultságot.

A lényeg mindenképpen az, hogy amennyiben mindez a mindennapjaink részévé válik, nagy mértékben hozzájárulhat a stressz szintünk csökkenéséhez, valamint az önkontroll növekedéséhez, ezáltal pedig egy tudatosabb életvitelhez is.

—————————————————————————————————————————

A 3 hónap alatt Krisztina életének a részévé vált a relaxáció gyakorlása, nyugodtabbnak érzi magát, valamint a túlevéses esetek is mérsékeltebbek lettek. A csökkent stressz szintnek köszönhetően könnyebben tudja késleltetni az ösztönkésztetéseit, így a diétáját is gördülékenyebben és fegyelmezettebben tudja követni.

 ——————————————————————————————————————————-

A cél természetesen az, hogy mindez ne csupán 3 hónapig tartson, hanem tényleg a mindennapok részévé váljon, és egy olyan eszköz legyen a kezünkben, ami által kevesebb feszültséggel, szorongással, fegyelmezettebben és kiegyensúlyozottabban élhetjük az életünket.

 

A kulcs: a stressz csökkentése és az önszabályzás

Az autogén tréning persze csak egy, a számtalan módszer közül, mellyel a stressz szintünket csökkenteni tudjuk és ezzel párhuzamosan növeljük az önszabályzási képességünket. A legfontosabb, hogy mindenki találja meg a hozzá legközelebb álló lehetőséget, legyen szó meditációról, jógáról, vagy akár speciális légzőgyakorlatokról. Egy biztos, az életmódváltás, fogyás mindenképpen sikeresebb lesz, ha elsajátítunk egy stresszcsökkentésre-stresszkezelésre alkalmas módszert, aminek köszönhetően a mi kezünkbe kerül a kontroll, és türelmesebbek, nyugodtabbak lehetünk.

 

Kedves Érdeklődő!

 

 


Jelenleg szülési szabadságomat töltöm.
A jövőbeni tájékoztatásért kérem, keresse fel facebook oldalamat.
Köszönettel:
Virágh Barbara

Ablak bezárásáig 20másodperc